Képzési és csatlakozási rend

A pszichoanalitikussá válás módját, feltételeit a Magyar Pszichoanalitikus Egyesület Képzési rendje és Csatlakozási rendje tartalmazza.

A MAGYAR PSZICHOANALITIKUS EGYESÜLET (MPE) MŰKÖDÉSI RENDJÉNEK MELLÉKLETEI

KÉPZÉSI REND

A képzési rend a pszichoanalitikussá válás menetét adja meg. A képzés mennyiségi és minőségi kritériumainak való megfelelést a Tanulmányi Bizottság (TB) felügyeli. Határozatairól haladéktalanul értesíti az érdekelt feleket.
            a)      A képzés általános feltételei
            Orvosi vagy pszichológusi diploma (a személyi analízis tanulmányi analízissé minősítése előtt); javasolt életkor 23-45 év között (a                   tanulmányi analízis megkezdésekor); klinikai gyakorlat (folyamatos megszerzése a képzés tartama alatt); annak elfogadása, hogy a               jelölt nem nevezi magát pszichoanalitikusnak addig, amíg az MPE fel nem veszi tagjainak sorába.
            b)     A képzés speciális feltételei
            A képzés részei: személyi, illetve tanulmányi analízis, elméleti képzés, szupervízió, a tagsági dolgozat elkészítése és megvédése.

1. Személyi (személyes) analízis

A személyi analízis formája: heti 3-4 alkalom, 45-50 perces időtartamra. A személyi analízist a Tanulmányi Bizottság (TB) minősíti tanulmányi analízisnek oly módon, hogy a jelölttel interjút készít, és annak értékelése alapján testületi döntést hoz. A személyi analízis és a tanulmányi analízis együttesen legkevesebb 400 óra. A személyi analízis megkezdésekor tájékoztatni kell az analizáltat, hogy a személyi analízisből nem következik automatikusan a pszichoanalitikus képzésbe való bekapcsolódás. Tanulmányi analízist csak kiképző analitikus végezhet. A tanulmányi analízis heti óraszáma négy.

2. Elméleti képzés

Az elméleti ismeretek megszerzéséhez a TB által előírt szemináriumokon való részvétel és a záró értékeléseken való megfelelés szükséges.
Az elméleti képzésbe való jelentkezés feltétele legalább 150 óra személyi analízis. Folyamatban lévő analízis esetében a jelentkezéshez az analitikus és az analizált egyetértése kell. Az elméleti szemináriumokon olyanok is részt vehetnek, akik nem akarnak pszichoanalitikussá válni (de például pszichoanalitikusan orientált terápiával, vagy a pszichoanalízis elméletével kívánnak foglalkozni). A személyi analízis előtti elméleti képzés nem számítható be a képzésbe. Technikai és esetmegbeszélő szemináriumra csak az járhat, aki az elméleti (alap) szemináriumnak legalább két félévét sikeresen elvégezte, és klinikai gyakorlatát már elkezdte.

3. Szupervízió

A pszichoanalitikus szupervízió saját standard analitikus eset folyamatos, rendszeres megbeszélését jelenti egy kiképző analitikussal.
Formailag egy szupervízió egy esetet több mint egy éven keresztül, hetenként egyszer, összesen legalább 50 órában követ. A szupervíziót a szupervizor a TB-nek felelősen véleményezi. Legalább két – különböző kiképző analitikussal – folytatott szupervízióra van szükség. Megkezdésük között legalább fél évnek kell eltelnie.
Az első szupervízió elkezdésének feltételei: legalább 400 óra személyes analízis (amely már tanulmányi analízisként folyik), két év alapszeminárium, legalább három év szakmareleváns klinikai gyakorlat (hospitálás), standard analitikus eset (heti 3-4-szer 45-50 perc).
A szupervízió elkezdhetőségét a TB személyes interjú/k alapján hagyja jóvá. A szupervízió elkezdésekor a tanuló analitikus jelöltnek minősül.
A második szupervízió elkezdhetőségét szintén a TB hagyja jóvá. Ehhez, belátása szerint, intejút/interjukat készít a jelölttel (lásd még Csatlakozási rend, 2.).

4. A kiképzővé válás feltételei

1.  Megfelelés a képzés formai követelményeinek
2.  Tagság az egyesületben
3.  Legalább öt év gyakorlat a taggá válástól számítva.
4.  Folyamatos analitikus gyakorlat. Legalább négy eset egyidejű pszichoanalitikus  kezelése (standard analízis, felnőtt, nem pszichotikus eset).
5.  Egy gyermek-pszichoanalízis végzése előnyös.
6.  Élénk, kitartó érdeklődés, elmélyült, alapos tájékozottság a pszichoanalitikus  elméletekben,  aminek bizonyítéka a publikálás, részvétel tudományos vitákban és az  oktatásban.
7.  Morális, etikai feddhetetlenség.
8.  Elkötelezettség a pszichoanalitikus gyakorlat mellett, amit az erre fordított munkaidő  tanúsít.
Az analitikus maga kérheti kiképző analitikusként való elbírálását a TB-től. Ha nem kapja meg a kiképző analitikusi státuszt, akkor két év múlva ismét kérheti elbírálását. A TB döntésével szemben a kiképző analitikusok teljes köréhez fellebbezhet.
A kiképző analitikusságot felül kell vizsgálni korosodás, egészségügyi problémák, a pszichoanalízis elméletétől, gyakorlatától való számottevő eltávolodás jelei és a morális-etikai integritás terén felmerülő kétségek esetén.
A kiképző analitikusságot a kiképző analitikus és a TB közös megegyezéssel szüneteltetheti, felfüggesztheti.

KAPCSOLAT A PSZICHOTERAPEUTA KÉPZÉSSEL

A pszichoanalitikus képzés egyben a pszichoterapeuta (szak)vizsgához elfogadott módszer­specifikus képzés is. Ennek megfelelően a teljes képzettség elismeréséhez megkívántatik a pszichoterapeuta vizsga letétele.
A pszichoterapeuta vizsgához a pszichoanalitikus képzés vagy annak valamely eleme három módon jön számításba.

a)      Azoknál, akik nem kívánnak pszichoanalitikussá válni, 250 óra személyi analízis vagy analitikusan orientált pszichoterápia, 2 év szeminárium és 1 szupervízió (minimum 50 óra) teljesítése szükséges. Ezzel a személy teljesítette a pszichoanalitikusan orientált pszichoterapeuta módszerspecifikus képzettség feltételeit. Számukra személyes terápiát egyesületi tag is végezhet.

b)      Azoknál, akik pszichoanalitikus pszichoterapeuta módszerspecifikus képzettséget akarnak, azaz pszichoanalitikusok akarnak lenni, a pszichoanalitikussá válás folyamatát kell választaniuk, vagy az a) pontba foglalt teljesítéseiket ki kell egészíteniük (lásd: Csatlakozási rend, 2., 3. pont).

c)      Azoknál, akik a módszerspecifikus képzettséget olyan módszerből szerzik meg, amelyhez nem tartozik személyes terápia, legalább 250 óra személyi analízis vagy analitikusan orientált pszichoterápia szükséges a képzés személyes terápia részének igazolásához. Ez esetben a TB nem a módszerspecifikus képzettséget, hanem a személyes terápia teljesítését igazolja. Személyes terápiát egyesületi tag végezhet (lásd: Csatlakozási rend, 3. pont).

CSATLAKOZÁSI REND

1. Analitikus jelölt

az a személy, akinek személyi analízisét a Tanulmányi Bizottság (TB) tanulmányi analízissé minősítette, és hozzájárulása alapján elkezdte az első szupervízióját (lásd még Képzési rend).
Szavazati jog nélkül látogathatja az egyesület üléseit az az analitikus jelölt, aki befejezte tanulmányi analízisét, teljesítette két előírt elméleti szeminárium követelményeit, és a TB hozzájárulásával elkezdte a második szupervízióját. A jelöltet a TB a következő közgyűlésen bemutatja. Ezen feltételek teljesítése egyben a pszichoanalitikusan orientált pszichoterapeuta szakvizsga letételére is jogosít.

3. Egyesületi tag

A jelentkezés feltételei: Befejezett tanulmányi analízis, két elfogadottan befejezett szupervízió, a három előírt szeminárium elfogadott befejezése, standard analitikus esetről (esetrészletről) készült, elméleti vonatkozásokat is tartalmazó dolgozat bemutatása és megvédése a TB előtt (a dolgozatnak tanúsítania kell, hogy a jelölt tud analitikusként dolgozni), a pszichoterapeuta vizsga letétele, legalább két év részvételi jogú státusz, továbbá több standard analitikus eset egyidejű folytatása. A feltételek teljesítését a TB bírálja el. Elfogadás esetén a TB a jelöltet egyesületi tagságra javasolja. A javaslatot a vezetőség a következő közgyűlés elé terjeszti, és a tagság akkor lép életbe, amikor a javaslatot a közgyűlés elfogadja. Az MPE tagság egyben IPA tagságot jelent. A pszichoanalitikussá minősítésről az egyesületi tag diplomát kap, és kezdeményezheti az illetékes szervnél pszichoanalitikus módszerspecifikus képzettségének elismertetését. Az egyesületi tag jogosult sajátélményű pszichoanalitikusan orientált pszichoterápiát végezni szakemberekkel, akik ezt képzési céllal igénylik. Igazolást adni erről a TB jogosult.

Különleges helyzetek kezelése

A szokásostól eltérő tagsági kérések, a megszakadt képzés folytatására, valamint a korábban megszűnt vagy felfüggesztett tagság helyreállítására vonatkozó kérés elbírálása a TB hatásköre. Adott esetben ehhez még szükség van a közgyűlés befogadó szavazására is.
- A képzés megszakadása esetén, 5 éven belül, a képzés folytatható. 5 év után a TB dönt a teljesítendő követelményekről.
- Más országban szerzett képesítés esetében a hazai szabályzások és az IPA standardoknak való megfelelés a vezérelv.
- Ha valaki nem kiképző analitikushoz járt személyi analízisbe, vagy kiképzőnél, de a heti óraszám nem felelt meg az előírt követelményeknek, teljesített óráinak egy részét a TB beszámíthatja.
- Más kiképzőhelyen szerzett, releváns elméleti képzést a TB beszámíthat az analitikus képzésbe.

2011. március 31-én megalakul a Magyar Pszichoanalitikus Egyesület Pszichoanalitikusan Orientált Tagozata (POT). Tagjai azok lehetnek, akik az egyesület képzési programjában teljesítették a pszichoanalitikusan orientált pszichoterapeuta képzési szintet, és a tanulmányi bizottság előtt vizsgát tettek. A vizsga egy PO esetről készült írásos beszámoló és annak megvédése.

 

Budapest, 2011. február 18.

Flaskay Gábor

MPE TB elnöke